Spišský Jeruzalem

Vitajte na oficiálnej stránke Spišského Jeruzalema

Blízke okolie

Spišská Kapitula v sebe snúbi pre návštevníka priestor na prehlbovanie duchovných rozmerov, rozširovanie znalostí dejín ale aj na načerpanie vnútorných síl. Je to miesto pokojné, ktoré priam vyzýva človeka k meditácii a pozastaveniu sa v rýchlom behu života. V starobylom mestečku mu ukazuje hmotné kultúrne hodnoty, ktoré vytvoril človek minulých storočí, keď návštevník vyjde na Pažicu, zasiahne jeho zmysly očarujúca krása prírody. 

Spišská krajina je plná prírodných a kultúrnych krás. Nie je to len majestátny hrad Spiš, ale aj neďaleké skalné mesto na Dreveníku. Tu sa okrem obdivovania magických travertínových útvarov môže človek oddávať aj lezeniu, Dreveník je známa lezecká lokalita s lezeckými cestami rôznych stupňov obtiažnosti.

Keďže sa mestečko Spišské Podhradie nachádza strede spišskej kotliny, je takým malým centrom, z ktorého vedú cyklotrasy na rôzne smery.

Spiš má však aj svoje more. Pre mnohých sú to očarujúce a nepoznané výhľady na krajinu zahalenú do hmly, z ktorej sa postupne vynára majestátny hrad Spiš. Túto prekrásnu scenériu môže návštevník sledovať z hrebeňa pohoria Branisko, najlepšie výhľady sú z vrchu Sľubica, prístupného z Dúbravy a Vojkoviec, alebo zo Smrekovice, najvyššieho vrchu pohoria Branisko. Známe sú aj turistické hrebeňovky, začínajúce v Poľanovciach alebo vo Vyšnom Slavkove, idúce po hrebeni cez Smrekovicu, sedlo Braniska Chvála Bohu, popod vysielač Rudník nad Harakovcami, cez chránenú lokalitu Rajtopiky až na vrchol Sľubice, týčiacej sa nad malebnou obcou Dúbrava. Cestou z Dúbravy sa návštevník môže pokochať na ikonickom kostolíku sv. Michala, stojacom v Harakovciach, ktorý je svojou vežou s atikami typickým príkladom špišskej neskorej gotiky a rannej renesancie.

DREVENÍK

PAŽICA

SPIŠSKÝ HRAD